טיולים ואטרקציות באזור אורדיה

חדש רמדדה.jpg
גבול הונגריה

כ-7 קילומטרים בלבד מפרידים בינה לבין הגבול עם הונגריה, ולכן שמה של אוראדיה מגיע בכלל מהונגרית, ומשמעותו מצודה או עיירה, והיא אוזכרה לראשונה בהיסטוריה בשנת 1113! כן, היא העתיקה מאוד, ועד היום ניתן לחזות בחורבותיה של מצודת אוראדיה.

סגנון הבנייה הבארוקי, שיווה לעיר מעין אלגנטיות מרעננת שהופכת אותה לנקודת הפתיחה האידאלית לטיול ברומניה. כמו כל בירה אירופאית, ישנן לא מעט אטרקציות שאסור להחמיץ

היהדות
IMG_20180616_193704.jpg
download.jpg
constanta-casino.jpg

העיר הציורית אוראדיה, שמה הנוכחי של גרוסווארדיין ההיסטורית שברומניה, השוכנת למרגלות הרי הקרפטים, היא אחת מאתרי התיירות הנחשבים והיפים באירופה המשלבת בתוכה היסטוריה יהודית שורשית לצד נופים עוצרי נשימה, פסגות הרים עם אוויר צלול כשבינות להם מרחצאות מפורסמות עם סגולות רפואה ומרפא נדירות. 

אוראדיה של ימינו היא שילוב מדהים של ישן לצד חדש, ארמונות פאר היסטוריים ופנינות תיירות, לצד קניוני מותגים מודרניים, מרחבים מוריקים ואטרקציות בילוי. יותר ויותר תיירים ונופשים מגלים את העיר הקסומה שבצפון מערב רומניה היושבת על הנהר היפהפה קְרִישוּל רֶפֶּדֶה, כשמיקומה בקרבת הגבול עם הונגריה מאפשרת גם "קפיצה" למדינה השכנה. 

באוראדיה הייתה קיימת קהילה יהודית כבר לפני יותר מ-300 שנה ופעלו בה קהילות יהודיות רבות כשאחת המפורסמות שבהן היא חסידות וויז'ניץ המפוארת לאחר שבמלחמת העולם הראשונה נדד בעל "אהבת ישראל" מוויז'ניץ עם חסידיו לעיר והקים בה את חצרו. בין רחובותיה הציוריים של העיר בה שקקו חיים יהודיים מפכים, הילכו גדולי עולם לצד יהודים פשוטים, חסידים לצד מתנגדים, כשבתי הכנסת המפוארים וההיסטוריים מהווים עדות נוסטלגית לחיים היהודיים מלאי העוצמה והרגש ששקקו בעיר הרומנית. 

ההיסטוריה

העיר גרוסוורדיין מרשימה ביופייה, עתיקה ובעלת היסטוריה ידועה וחשובה. היא שוכנת בטרנסילבניה, או נכון יותר במחוז קרישאנה. העיר מאוכלסת בקרוב ל-250,000 תושבים, מתוכם תושבי העיר ההונגרים המהווים מיעוט של קרוב ל-30%. בעבר, בראשית המאה ה-20 היו ההונגרים רוב מוחלט של כ-90% מתושביה. 

על גדות נהר Crişul Repede אפשר לראות מבנים יפיפיים מתקופת הבארוק, שתוכננו על ידי אדריכל וינאי כאשר העיר הייתה משויכת ובשליטת האימפריה האוסטרו הונגרית. 

בעיר ישנם שלושה בתי כנסת יהודיים שאחד מהם עדיין פעיל, כולם שוכנים במבנים מסוגננים. בין המבנים החשובים בעיר נראה את ארמון 'הנשר השחור', מבצר עתיק, תאטרון עתיק ועוד. 
בנוסף, העיר קרובה למרחצאות מים טרמליים "ביילה פליקס" שהוא אזור 'ספא' נודע, מהמפורסמים ברומניה. 

אטרקציות

אוראדיה שוכנת במקום אסטרטגי המהווה מוצא נוח לטיולים להרי "האפוסני" וכמובן למעיינות המרפא הרבים. 

סיור רגלי בעיר העתיקה: אסור לוותר על סיור רגלי בעיר גרוסוורדיין, להיכנס לאווירה של העיר בימי קדם, ביקור במצודה העתיקה, בבתי הכנסת, במרכז הקהילתי היהודי ועוד.

 

מסלולי טיולים
במרחקי נסיעה שונים מאוראדיה שוכנות ערים ואתרים מרתקים שמומלץ מאד לבקר גם בהן ככל שהזמן מאפשר. 

שימלאו SIMLEU – טורדה 

בשימלאו הייתה קהילה גדולה של יהודים שרובם נספו בשואה, כיום נותרו 2 יהודים בעיר... ניתן לבקר במוזיאון השואה היחיד ברומניה הממוקם בתוך בית כנסת עתיק ששרד, המנציח את חייהם ופועלם של הקהילות היהודיות שחיו באזור זה לפני המלחמה.

טורדה – Turda - מומלץ לבקר במכרה המלח Salt Mine בקע בתוך הרי גרניט, מכרות המלח בטורדה נחשבות לאחד האתרים המרכזיים ברומניה במכרה ישנו הליכה במערה ארוכה עד שמגיעים לאזור הכרייה והמרהיב ואף מלוח.... החציבה כאן החלה בתקופה הרומאית והמשיכו עד שנות ה 30- של המאה ה-20. הביקור יגלה לעינכם חללים, מזדונים חצובים במלח ואפילו אגם מלח...